Po výbuchu sopky Nyirangongo a viacerých otrasoch zeme koncom mája panuje na východe Konžskej demokratickej republiky veľký strach. Obavy sú spojené aj s tým, že sa humanitárna situácia v oblasti ešte zhorší. Nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi informovala rehoľná sestra Floride Bugagarová, predstavená Kongregácie dcér zmŕtvychvstania.

S ohľadom na útek ľudí z dvojmiliónového mesta Goma píše: „Obyvateľstvo je v nebezpečenstve a núdzi. Počítame s tým najhorším. Obávame sa, že dôjde k humanitárnej kríze. Mnohí ľudia z Gomy utiekli do okolia, mnohí táboria pozdĺž ciest alebo v horách. Nemajú žiadne prístrešie ani oblečenie. Chýbajú im potraviny aj voda. Okrem toho sa obávame, že v hygienických podmienkach ľudí na úteku môžu prepuknúť rôzne choroby.“

Miestne autority sa obávajú aj toho, že môže nastať ďalšia erupcia sopky, ktorá sa považuje za jednu z najaktívnejších na svete. Aj preto je celá situácia spojená s veľkou neistotou. Bola nariadená čiastočná evakuácia mesta Goma, ktoré leží pri jazere Kivu na hraniciach s Rwandou.

Sestra Floride dúfa, že štátne orgány Konžskej demokratickej republiky ich budú naďalej včas informovať o aktuálnom riziku: „Guvernér vyzval ľudí, aby boli ostražití a opustili najmä ohrozené štvrte. Sami však presne nevedia, kam by mohla láva unikať, preto sa všetci len chaoticky premiestňujú. Situácia nie je dobrá.“

V chaose, ktorý nastal, niektorí rodičia ani nevedeli, kde sú ich deti. „Niektoré z našich sestier tiež museli utiecť, no ako rehoľná komunita sa teraz predovšetkým pýtame, ako môžeme pomôcť. Viaceré sestry sú aktívne v táboroch – ľudia nemajú skutočne nič.“ Z miestnych cirkevných kruhov sa nadácia ACN dozvedela, že evakuovaný bol aj Kňazský seminár Jána Pavla II. v Gome a jeho 29 seminaristov.

Sestra Floride Bugagarová, predstavená Kongregácie dcér zmŕtvychvstania. Foto: ACN

Ľudia si musia vybrať medzi sopkou a teroristami

„Nebezpečenstvom je tiež to, že môže nastať výbuch v neďalekom jazere, kam láva steká a nachádza sa tam množstvo plynov. Nevieme vôbec, čo robiť a čakáme na ďalšie inštrukcie,“ hovorí Arsene Masumbuko, rektor seminára. Podľa jeho slov by výbuch ohrozil všetko a všetkých v okruhu 20 kilometrov. V čase výbuchu nebol v meste Goma a nemohol sa tam už ani vrátiť.

Rozhodnúť sa čo robiť je pre ľudí ťažké aj preto, lebo v regióne pôsobia ozbrojené skupiny teroristov. Populácia v regióne prudko vzrástla kvôli návalu utečencov. „Prvá dilema je evakuovať sa, či zostať. No ak ľudia odídu z domova, musia riešiť ďalšiu dilemu: kam ísť,“ hovorí kňaz. Bezpečnosť mimo mesta Goma je veľmi krehká. Upozorňuje, že ozbrojení teroristi využijú chaos na útoky a ešte väčšiu destabilizáciu.

Utečenecký tábor v dedine Kanyaruchinya blízko Gomy. Pred extrémistami utekajú tisíce ľudí. Foto: Ivan de Vargas / ACN

Potrebná je modlitba a pomoc

Sestra Floride prosí dobrodincov ACN o modlitby a podporu. Východ Konžskej demokratickej republiky už roky sužuje teror páchaný islamistickými milíciami. Kresťania v krajine sa duchovne a materiálne spoliehajú na dobrodincov pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá im poskytuje pomoc:

„Dobrodinci na celom svete, modlite sa za našu krajinu, najmä za jej východ! Veď k všetkým tým masakrám v našej provincii Severné Kivu teraz pribudli ešte aj prírodné katastrofy! Pozdvihnite svoj hlas k Pánovi, aby odvrátil túto katastrofu na svoju väčšiu slávu!“

 

„Prosím dobrodincov, aby naďalej podporovali ACN, ktorá sa ujíma núdznych. Neprestávame prosiť Pána, aby chránil svoj ľud a zmiloval sa nad ním.“ Sestra Floride