Katedrála najsvätejšieho srdca Ježišovho v Makassare, hlavnom meste indonézskej provincie Južné Sulawesi, sa stala v nedeľu 28. marca terčom bombového útorku. Útok, sa odohral krátko po skončení bohoslužby kvetnej nedele a zomreli pri ňom obaja útočníci, najmenej 20 ľudí bolo zranených.

Podľa slov šéfa tamojšej polície Genrála Listyo Sigit Prabowoa boli útočníci prepojení so skupinou Džamaah Anšarut Daulah (JAD), ktorá je spájaná so samovražedným bombovým útokom v meste Jolo na Filipínach z roku 2018. JAD je tiež spájaná s Islamským štátom a je obvinený z viacerých útokov v Indonézii, vrátane bombových útokov na kostoly.

Po útoku vydala Makassarská arcidiecéza vyhlásenie, ktoré predniesol vikár Fransiskus Nipa vo videu na sieti YouTube:

„Všetkých nás trápi samovražedný útok, ktorý sa odohral dnes ráno o 10,26 miestneho času. Miesto útoku bolo pri bočnej bráne blízko strážnej stanice makassarskej katedrály. Niekoľko veriacich bolo zranených a momentálne sú v nemocnici, kde im je poskytovaná starostlivosť. Biskup a kňazi, ktorí slúžili omšu v katedrále neboli zranení. Pozývame všetkých kňazov a veriacich, aby zachovali pokoj, ale aj aby si dávali pozor. Nech bezpečnostné zložky vyriešia tento prípad v súlade so zákonmi. Vložme tento incident do našich modlitieb.“

Ilustračné foto: Svätá omša v meste Mbeling. Magdalena Wolnik / ACN

Nasledovalo aj vyjadrenie Komisie pre ekumenické a medzináboženské záležitosti Indonézskej biskupskej konferencie (KWI). V mene KWI ho podpísal biskup Yohanes Harun Yuwono, jej predseda. Nadácia ACN dostala kópiu tohto vyhlásenia:

„My, členovia Komisie pre ekumenické a medzináboženské záležitosti vyjadrujeme znepokojenie, modlíme sa a vyjadrujeme ľútosť nad touto udalosťou, ktorá zranila zmysel pre ľudskosť v celom národe a zanechala niekoľko ľudí zranených.

Samovražedné útoky nie sú len hrozbou pre katolíkov, ale aj pre celý národ a indonészky štát. Dôrazne odsudzujeme bombové útoky, ktoré znevažujú ľudskú dôstojnosť, ničia hodnoty ľudskosti a pripisujú ďalší teroristický čin na účet národa, ktorý tak milujeme.

Vyzývame všetkých katolíkov, ale aj ostatných, aby ostali pokojní a nenechali sa vyprovokovať. Povzbudzujeme veriacich, ale aj celú spoločnosť, aby sa nebáli. Buďme však stále v strehu. Nech nikto nepublikuje videá, alebo fotografie útoku [na sociálnych sieťach], ktoré by mohli iba vzbudiť strach medzi ľuďmi.

Veríme, že vláda, armáda a polícia budú schopné tento prípad vyriešiť a vytvoria pokojné a komfortné podmienky pre spoločnosť, osobitne pre ľudí v Makassare. Dúfame, že tento incident nepoškodí, ani neoslabí vzťahy, ktoré veriaci rôznych náboženstiev tak intenzívne budovali a udržiavali. Nech nám všetkým Boh daruje pokoj a ochranu.“

 

Takmer 300 miliónov kresťanov vo svete čelí každodennej diskriminácii a mnohokrát aj ohrozeniu života. Nadácia ACN pomáha veriacim komunitám v týchto krajinách prežiť, získať vzdelanie, no najmä rásť vo viere prostredníctvom podpory pastorácie. Zvážte dnes dar na podporu našich projektov. Ďakujeme.