Včera, v stredu 11.5.2022, bol v Hongkongu zatknutý kardinál Joseph Zen. Podľa miestnych novín „The Standard“ bol 90-ročný kardinál zadržaný za svoju úlohu správcu Fondu humanitárnej pomoci 612, ktorý pomáhal prodemokratickým demonštrantom platiť súdne poplatky. Po niekoľkých hodinách bol kardinál prepustený na kauciu. Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi je však veľmi znepokojená stavom a bezpečnosťou 90-ročného emeritného biskupa. Prosíme našich dobrodincov a zamestnancov, aby sa za neho modlili.

 

„Kardinál Zen bol dlhé roky priateľom trpiacich kresťanov na celom svete. Otvorene kritizoval všetky formy prenasledovania, ale nikdy nijakým spôsobom neobhajoval násilie. To, že ho zatkli čínske úrady, je šokujúce a odhaľuje, ako sa tieto naďalej obávajú oslobodzujúceho Kristovho posolstva. ACN sa bude naďalej modliť za prepustenie všetkých, ktorí sú väznení a prenasledovaní za obranu kresťanských hodnôt, a bude tak robiť inšpirovaná veľkým príkladom kardinála,“ povedal výkonný prezident Thomas Heine-Geldern.

 

Pápež Benedikt XVI. určil 24. máj, sviatok Panny Márie Pomocnice kresťanov, za každoročný celosvetový deň modlitieb za čínsku cirkev. ACN prosí všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa modlili za Cirkev v Číne, aby naši odvážni bratia a sestry vytrvali, boli posilnení vo viere a vo všetkých ťažkostiach, úzkostiach a trápeniach.