Správa Počuješ jej plač?, ktorú vypracovala pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi sa zameriava na fenomén násilného zadržiavania a konverzií kresťanských žien. Správa ponúka hlavné zistenia o situácii v Egypte, Iraku, Mozambiku, Nigérii, Pakistane a Sýrii – poskytuje tiež osobné výpovede a prípadové štúdie žien z týchto krajín.

Ženy sa tu stávajú predmetom obchodovania. Po únose sú obeťami sexuálneho zneužívania, psychického a fyzického násilia a nútenej práce. Únoscovia ich vydieraním nútia k náboženskej konverzii a sobášu.

Pápež František vo svojom prvom príhovore roka 2022 vyzval na ukončenie násilia páchaného na ženách, ktoré je “veľkou urážkou Boha”.

“Koľko násilia sa pácha na ženách! Stačilo! Zraniť ženu znamená zneuctiť Boha, ktorý si zo ženy vzal človečenstvo – nie z anjela, nie priamo: zo ženy.”

Aj my sa chceme postaviť za tieto ženy v núdzi

Zo zistení vyplýva, že až v 95 % prípadoch všetkých únosov žien v Nigérii sú obeťami mladé kresťanky. V Pakistane ide o 70 %. V Egypte a Pakistane je tento problém dlhodobo umenšovaný aj legislatívnymi a bezpečnostnými zložkami. Správa Počuješ jej plač? naznačuje, že v mnohých prípadoch páchatelia spolupracujú s políciou.

Podľa prieskumu nadácie ACN v 196 krajinách je počet incidentov, v ktorých boli dievčatá a ženy odobraté z rodín, znásilnené a prinútené k náboženskej konverzii už niekoľko rokov na vzostupe. Skutočný rozsah problému však nie je možné zistiť – rodiny obetí zo strachu často mlčia, ohlásené prípady bývajú nesprávne zaznamenané.

V Mozambiku kresťanské ženy unášajú v skupinách, obeťami sú však aj deti, ktoré sú indoktrinované radikálnou verziou islamu. Na území v minulosti ovládanom ISIS – v Iraku a Sýrii – sú dodnes nezvestné stovky kresťanských a jezídskych žien. Náboženstvo nie je jediným faktorom pri výbere obetí – úlohu zohráva kombinácia socio-ekonomických faktorov, najmä v krajinách, kde kresťania tvoria chudobnú menšinu.

 

Príbeh Mairy Šahbazovej vzbudil medzinárodnú pozornosť

„Mala som 14 rokov, a v našej krajine bol prvý lockdown kvôli pandémii. Jedno aprílové popoludnie neďaleko nášho domu pristúpili ku mne podozriví muži,” hovorí Maira, pôvodom z pakistanskej provincie Pandžáb. “Muži mali zbrane, vtiahli ma do auta a zakryli mi oči.”

Nasledovalo mučenie a zneužitie, ktoré natočili na video, aby ním mohli Mairu vydierať. Potom ju prinútili podpísať vyhlásenie, že prestúpila na islam a vydala sa za svojho únoscu. „Povedali mi, že ak odmietnem, zabijú moju rodinu.”

Mairina matka na polícii a súdoch žiadala, aby jej maloletú dcéru doviedli domov. Neúspešne. Až po štyroch mesiacoch, v auguste 2020 sa Maire podarilo utiecť.

„Išla som rovno na políciu, kde som potvrdila, že som kresťanka. Polícia sa znovu postavila na stranu muža, ktorý ma uniesol a vyhrážal sa mi zabitím. On a jeho komplici, islamisti, žiadali moju smrť. Teraz sa ukrývame – nielen ja, ale i moja matka, sestry a brat.”

ACN v Spojenom kráľovstve vyvíja politický tlak, aby bol Maire poskytnutý azyl. Maira je vďačná: „Ďakujem nadácii ACN, ako i tisíckam ľudí, ktorí robia, čo je v ich silách, aby nám pomohli a ochránili nás.“

 

> viac informácii o násilí na kresťanských ženách nájdete tu <

 

Ilustračná fotografia: Magdalena Wolnik