Dňa 10. decembra 2021 sa konala posviacka najväčšieho katolíckeho chrámu na Arabskom polostrove. Posvätil ho kardinál Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Na slávnosti sa zúčastnili aj arcibiskup Eugene M. Nugent, apoštolský nuncius v Kuvajte a Bahrajne, a biskup Paul Hinder, ktorý sa po smrti biskupa Camilla Ballina stal v máji 2020 apoštolským administrátorom pre Severnú Arábiu.

Do Apoštolského vikariátu Severná Arábia, ktorý zahŕňa Bahrajn, Kuvajt, Katar a Saudskú Arábiu, patrí približne 2,5 milióna katolíkov. Ide hlavne o migrujúcich pracovníkov z rôznych národov a kultúr. Zosnulý biskup Camillo Ballin v rámci svojho pastoračného úsilia inicioval odvážny projekt – výstavbu Katedrály Panny Márie, Kráľovnej Arábie. Panna Mária je patrónkou Perzského zálivu (niekedy nazývaného aj Arabský záliv).

Deň pred posviackou chrámu otvoril nový komplex budov bahrajnský kráľ Hamad bin Ísá Ál Chalífa, jeden z najväčších podporovateľov projektu a darca pozemku s rozlohou 9 000 m2.

„Ľudia sú veľmi šťastní. Tešia sa na historický moment posviacky a požehnania katedrály. Všetkým nám však chýba biskup Camillo Ballin,“ povedal o prípravách otec Saji Thomas, projektový manažér a správca novej katedrály. Katedrála, postavená v Awali, južne od hlavného mesta Manámy, je podľa jeho slov „ukážkovým príkladom náboženskej harmónie a tolerancie v Bahrajnskom kráľovstve, skvelým príkladom pokojnej koexistencie pre celý svet“.

Prvý novoveký katolícky kostol v Perzskom zálive postavili roku 1939 a tiež to bolo v Bahrajne. Pozemok vtedy daroval bahrajnský emír.

„Nedávno, presnejšie 30. septembra 2021, navštívil katedrálu kráľov osobný zástupca a predseda Najvyššej rady pre životné prostredie Abdalláh bin Hamad Ál Chalífa. Pri prehliadke vyjadril svoju radosť. Zapôsobili na neho ručne maľované ikony a rozsiahlosť budovy. On sám sa s veriacimi teší na posviacku najväčšieho kostola na Arabskom polostrove,“ uviedol otec Saji v rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

„Výstavba novej katedrály predstavuje míľnik vo vzťahoch medzi Cirkvou a štátom a svedčí o rastúcom počte katolíkov v tomto regióne. ACN v rôznych fázach podporovala projekt výstavby katedrály. Pre kresťanov na Arabskom polostrove je dôležitá, a to i preto, že v súčasnosti existuje len 5 oficiálne uznaných kostolov, ktoré slúžia ľuďom vo vikariáte s rozlohou vyše 2 miliónov kilometrov štvorcových,“ hovorí Regina Lynchová, riaditeľka projektov ACN. Spomína si aj na biskupa Ballina, člena rehole komboniánov: „Ukázal veľké odhodlanie pri prekonávaní skutočne mnohých výziev. Od prvého výkopu 31. mája 2014 prešlo viac ako 6 rokov a boli to roky tvrdej práce. Som si istá, že biskup Ballin sa v nebi teší.“

Doposiaľ mali v Bahrajne len jeden kostol (v hlavnom meste) a malú kaplnku (na jeho predmestí). Pre približne 90 000 katolíkov žijúcich v krajine sa muselo od piatku do nedele sláviť vyše 25 svätých omší a kostol bol vždy plný.

„Máme tu migrujúce obyvateľstvo. Ľudia prichádzajú a odchádzajú z pracovných dôvodov. Ich medzinárodné spoločenstvo je naozaj rôznorodé – pochádzajú najmä z Indie, Filipín, Pakistanu, Srí Lanky, Libanonu, Palestíny, Jordánska, ale i mnohých krajín Latinskej Ameriky a Afriky. Máme latinský rítus, sýrsko-malabarský, sýrsko-malankarský, maronitský, koptský a iné,“ vysvetľuje otec Saji.

Katedrála však nie je určená len pre katolíkov v Bahrajne, ale pre katolíkov celého Arabského polostrova. Poslúži veriacim zo Saudskej Arábie, v ktorej takmer 1,5 milióna katolíkov nemá k dispozícii žiadny kostol. „Na celom Arabskom polostrove, no predovšetkým v Saudskej Arábii je verejné vyznávanie kresťanstva silne obmedzené, ohraničené na územie zahraničných veľvyslanectiev a súkromných domov. Mnohí kresťania zo Saudskej Arábie teda cestujú do susedného Bahrajnu, aby prijali sviatosti a žili svoju vieru v spoločenstve,“ konštatuje Regina Lynchová.

Krátky deväťminútový film v angličtine o plánovanej výstavbe katedrály pre Apoštolský vikariát Severná Arábia

„Kresťania v Bahrajne majú veľmi ťažký život. Nie kvôli vláde, ale preto, lebo opustili svoje rodné krajiny, rodiny i priateľov. Mnohí z nich sú sami. Veľmi trpia a potrebujú osobitnú duchovnú formáciu, ktorá im pomáha zostať tými, kými sú. Inak sa stratia,“ hovorí Regina Lynchová. Práve teraz v čase pandémie ochorenia COVID-19, hospodárskej krízy a nedostatku pracovných príležitostí je nová katedrála znamením nádeje pre kresťanov na celom polostrove.

„Katedrála v Awali má 2 300 miest na sedenie, dve kaplnky a dve veľké sály s možnosťami na spovedanie. Tvar katedrály sa podobá na stan starozákonného proroka Mojžiša,“ vysvetľuje otec Saji pre ACN. Jedna z kaplniek je zasvätená patrónke Apoštolského vikariátu pre Severnú Arábiu – Panne Márii, Kráľovnej Arábie. Je zobrazená s ružencom a malým Ježiškom. V komplexe budov pri katedrále sa nachádza i sídlo Apoštolského vikariátu pre Severnú Arábiu, oficiálne zriadené v auguste 2012. Nové centrum budú využívať aj iné kresťanské denominácie.

Foto: ACN / Mattia del Prete Architect MDPA