IRAK, VATIKÁN – Pamätáte sa na športový model Lamborghini Huracán RWD Coupe, ktorý pred vyše rokom Svätému Otcovi Františkovi darovala talianska automobilka Lamborghini? Luxusné auto bolo v máji minulého roku vydražené za 715 000 eur, čo je takmer štvornásobok jeho trhovej ceny.  Dražba sa uskutočnila na žiadosť Svätého Otca s cieľom pomôcť prostredníctvom štyroch dobročinných organizácií tým núdznym a prenasledovaným, ktorí to potrebujú. Jednou z organizácií je aj nadácia ACN – Aid to the Church in Need, ktorá na podnet pápeža Františka vyčlenila svoju časť výťažku z dražby na projekty súvisiace s návratom nútene vysídlených Iračanov na starobylú Ninivskú planinu.

Víťazný účastník minuloročnej dražby napokon transakciu nesfinalizoval, a preto sa pápež rozhodol venovať svoje Lamborghini výhercovi medzinárodnej online tomboly, ktorá je zároveň charitatívnou zbierkou.  Výherca bude známy v najbližších dňoch. Svätý Otec však  už pred niekoľkými mesiacmi venoval nadácii ACN 200 000 eur určených na pomoc irackým kresťanom, ktorých v lete 2014 z ich domovov vyhnali  teror a agresia Islamského štátu.

Lamborghini pred “cestou” na Blízky východ

Unikátne luxusné vozidlo v pápežských bielo-zlatých farbách sa tak napokon symbolicky premenilo na konkrétneprojekty materskej školy a komunitného multifunkčného strediska v obci Bashiqa.

Zničená Materská škola Panny Márie v Bashiqe

V Bashiqe, ktorá je vzdialená od Mosulu 30 km, bolo počas vojny zničených 580 budov, väčšina z nich patrí sýrskokatolíckym veriacim. Postupne sa s pomocou pápežskej nadácie ACN a jej štedrých darcov opravilo 405 budov. Domov sa tak mohlo vrátiť 1 585 ľudí, čo je približne 50 % všetkých obyvateľov obce. Do úplnej obnovy predvojnového komunitného života chýba ešte veľa – rekonštrukcia ostatných nehnuteľností, funkčná infraštruktúra, základná občianska vybavenosť…

Doterajší vývin situácie v posledných dvoch rokoch je však bezprecedentným a nečakaným úspechom. Irackí kresťania sa napriek všetkým ťažkostiam túžia vrátiť ku svojim koreňom, do kolísky Kristovho učenia.  Od oslobodenia obcí a miest na Ninivskej planine pred viac ako dvoma rokmi prekročil počet vnútorne vysídlených osôb, ktoré sa napokon vrátili domov, aj tie najoptimistickejšie očakávania. K 11. januáru 2019 sa z 19 832 rodín, ktoré boli v lete 2014 nútené utiecť pred ISIS, vrátilo do miest a obcí na Ninivskej planine 9 108, čo je 46 %. Základom úspechu bola masívna rekonštrukcia obydlí, ku ktorej výrazne  prispela aj nadácia ACN.

Ruiny multifunkčného komunitného strediska v obci Bashiqa

V Bashiqe sa mladí aj starší obyvatelia tešia na svadby, krstiny, rodinné posedenia, modlitebné stretnutia, oslavy cirkevných sviatkov, vzdelávacie a voľnočasové aktivity. To všetko bude zrazu možné vďaka veľkodušnému symbolickému gestu Svätého Otca.

Výhľad na budúcnosť. Zničené komunitné centrum čaká na rekonštrukciu. Multifunkčné komunitné centrum s kapacitou viac ako tisíc ľudí bude slúžiť nielen  miestnym, ale aj zhruba tridsiatim tisíckam ďalších Iračanov z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia, príslušníkom viacerých etnických a náboženských skupín.  Zrekonštruovaná škôlka, ktorá  bola a naďalej je v správe miestnej Sýrskokatolíckej cirkvi, zasa privíta malé ratolesti, z ktorých niektoré sa už narodili do mierových, aj keď stále politicko-ekonomicky zložitých rokov.

Hurá do škôlky!

Pápež  už v roku 2016 podporil  sumou 100 000 eur nemocnicu v utečeneckom tábore v Erbile.  Medzinárodná dobročinná a pastoračná organizácia ACN prostredníctvom štedrých príspevkov svojich podporovateľov mala od roku 2014 dodnes možnosť pomôcť irackým kresťanom sumou viac než 41 miliónov eur.

Tam, kde fundamentalizmus tragicky poznamenal medzináboženské vzťahy, vzrastá nádej. Projekty komunitného centra a detských jaslí v Bashiqe sú pozvánkou k dialógu a mierovému spolužitiu.