Sestra Francine, unesená na východe Konžskej demokratickej republiky, je opäť slobodná. Pápežskej nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi to oznámila Kongregácia dcér vzkriesenia.

Fyzicky je v poriadku, ale je traumatizovaná. Ďalšie informácie o pozadí jej únosu a rýchleho prepustenia kongregácia neposkytla.

Sestra Francine sa vo štvrtok 8. júla 2021 nevrátila z návštevy trhoviska v meste Goma. Únoscovia o krátky čas kontaktovali miestnych predstaviteľov Cirkvi. Región Kivu, ktorého hlavným mestom je práve Goma, celé roky sužuje násilie radikálnychislamistických milícií a ozbrojených skupín. Ide aj o etnické konflikty a boj o prístup k prírodným zdrojom.

Únosy ako zbraň a donucovací prostriedok

„Veľmi sa tešíme, že je sestra Francine znovu v bezpečí svojej komunity, uviedla Regina Lynchová, vedúca projektov na riaditeľstve nadácie ACN. Žiaľ, zisťujeme, že únosy kňazov, rehoľníkov a rehoľníčok sa stávajú zbraňou a donucovacím prostriedkom v mnohých krajinách Afriky. Takéto únosy evidujú od Mali cez Nigériu po Kongo. Mnohí kňazi,rehoľníci a rehoľníčky často nezvestní celé roky. Príkladom je sestra Gloria Narváez Argotiová, unesená v Mali roku 2017. Mnohí z unesených neprežijú. Únoscovia taktodosahujú svoj cieľ: zvýšiť strach a hrôzu medzi obyvateľstvom. Ide o veľmi znepokojujúci voj.

pežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podporuje viacero projektov vo východnej časti Konžskej demokratickej republiky. Prispieva na budovanie farských budov a kostolov, ako i na formáciu kňazov.

Kongregácia dcér vzkriesenia, ktorá pôsobí na africkom kontinente, sa tu stala v uplynulej dekáde terčom veľkého násilia: niekoľko sestier prišlo o život, viaceré kláštory museli zavrieť.

Sestry tejto kongregácie sa v súčasnosti venujú aj evanjelizácii v Brazílii, Kamerune, Francúzsku a Taliansku.

 

Iba vďaka štedrosti dobrodincov môžeme podporovať prácu rehoľných sestier v misijných oblastiach. Pridajte sa k nám dnes aj Vy.