Útoky sa riadia taktikou ozbrojených banditov, ktorí spáchali vianočný masaker v Nigérii, tvrdia vedúci predstavitelia miestnych komunít. Náboženstvo je jedným z faktorov konfliktu, ktorý má aj etnické a hospodárske korene.

Desiatky kresťanov boli zabité v týždňoch okolo Veľkej noci v mestách a dedinách nigérijského Stredného pásu. Pre medzinárodnú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi to potvrdili miestne katolícke autority.

Najmenej 39 ľudí bolo zavraždených pri sérii útokov na dediny v štáte Plateau, ktoré sa začali na Veľkonočný pondelok 1. apríla a pokračovali počas nasledujúcich dvoch týždňov.

Podľa otca Andrewa Dewana, riaditeľa pre komunikáciu v diecéze Pankshin, “na Veľkonočný pondelok došlo k násilným útokom. Desať ľudí zabili a jednej tehotnej žene rozrezali brucho. Zomrelo aj jej dieťa.”

Útočníci, etnickí pastieri z kmeňa Fulbov hlásiaci sa prevažne k islamu, sa o niekoľko dní neskôr vrátili. V piatok 12. apríla iniciovali ďalšiu sériu nájazdov, ktoré si vyžiadali ďalších 29 obetí. Útoky pokračovali až do nedele 14. apríla. Celkovo bolo napadnutých päť dedín a okresov, zabitých bolo 29 ľudí vrátane protestantského duchovného a dvaja ľudia boli zranení. Kostol v Kopnanle vypálili.

Ide o ten istý región, v ktorom bolo okolo Vianoc zmasakrovaných viac ako 300 kresťanov. Otec Andrew sa domnieva, že “tieto útoky majú určitý vzorec a môžu súvisieť s útokmi počas Vianoc.” Ďalším faktorom útokov by mohla byť pomsta, hovorí otec Andrew a uvádza zabitie dvoch mladých Fulbov neznámymi zločincami. “Je to bludný kruh násilia. Miestni obyvatelia hľadajú spôsoby, ako sa brániť proti prívalu teroru,” povedal kňaz pre ACN.

Kňazi pomáhajú vysídleným kresťanom v nigérijskom štáte Plateau, ktorí hľadajú bezpečie pred útokmi v miestnych kostoloch.
Kňazi sa starajú o ľudí v táboroch pre vnútorne vysídlené osoby po masakre na Vianoce 2023 v Bokkos, štát Plateau, Nigéria

Nedostatočná reakcia vlády

Koncom uplynulého roka vláda prisľúbila, že posilní bezpečnosť a ochráni farmárov usadených v Strednom páse, ktorí sú prevažne kresťania, ale nedodržala svoj záväzok. Otec Andrew vysvetľuje: “Reakcia vlády je nedostatočná. Ľudia nemajú dôveru vo vládu, že ich ochráni. Útočisko hľadajú v kostoloch, ktoré nie sú prispôsobené na zvládanie takejto záplavy vnútorne vysídlených osôb. Predstavte si, že varíme pre tisíce ľudí mesačne. Takéto núdzové situácie nevieme plánovať, ani si nerobíme zásoby, takže nás to často zastihne nepripravených.”

Po vianočnom masakri bolo v meste Bokkos zriadených 16 táborov pre vnútorne vysídlené osoby (IDP). Väčšinu zriadila cirkev, aby poskytla útočisko osobám postihnutým útokmi. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) odhaduje, že v celej Nigérii je 3,1 milióna vnútorne vysídlených osôb, ktoré z domovov vyháňajú povstalci na severovýchode krajiny a extrémistickí pastieri Fulbovia v Strednom páse.

Stovky mŕtvych v štáte Benue v roku 2024

Ďalším štátom v nigérijskom Strednom páse, ktorý bol vážne zasiahnutý násilím, je Benue. Podrobné údaje, ktoré ACN zaslal spolupracovník otec Remigius Ihyula, uvádzajú, že vo veľkonočnom období boli pri nájazdoch Fulbov na mestá a dediny zavraždené desiatky kresťanov. Útoky v období od 28. marca do 2. apríla si vyžiadali najmenej 38 mŕtvych, viacero ranených a znásilnených. Celkový počet obetí je pravdepodobne oveľa vyšší.

Od začiatku roka 2024 sa podľa informácií otca Ihyulu v celom regióne Benue udialo 67 útokov, ktoré si vyžiadali 239 potvrdených mŕtvych, 60 zranených a 65 unesených. V roku 2023 bolo počas celého roka zabitých viac ako 500 ľudí.

Otec Remigius zdôrazňuje utrpenie ženských obetí: “Počuli sme o ženách a mladých dievčatách znásilnených teroristami, ale ich mená nechceme zverejniť z dôvodu ochrany súkromia. Postarali sme sa o ne a zabezpečili sme im terapie u odborníkov. Zároveň riešime, ako o týchto incidentoch informovať bez toho, aby boli vystavené riziku nátlaku alebo diskriminácie.”

Napätie medzi usadlými farmármi a kočovnými pastiermi je v tejto časti Nigérie, ktorá je známa svojou úrodnou pôdou, dlhoročným problémom. Klimatické zmeny vyhnali Fulbov z ich tradičných pasienkov ďalej na sever, čo vedie ku konfliktom o prístup k pôde. Situáciu zhoršujú etnické a náboženské rozdiely a jestvujú dôkazy o radikalizácii Fulbov, ktorí sú využívaní na vyháňanie kresťanov z tejto oblasti. Problém sa výrazne zhoršil kvôli ľahko dostupným automatickým zbraniam.

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podporuje činnosť diecézy Makurdi v Nigérii, kde poskytuje pomoc vnútorne vysídleným osobám (IDP) v táboroch Guma a Daudu, dvoch zo 14 táborov a 13 hostiteľských komunít v štáte Benue. Okrem pastoračnej starostlivosti miestna cirkev zabezpečuje traumatologické poradenstvo, štipendiá, potraviny a iné formy humanitárnej pomoci.

 

Felipe d’Avillez, Dorota Luteránová

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi