Súd, ktorý udelil trest smrti kresťanovi obvinenému z rúhania, sa stal predmetom ostrej kritiky zo strany predsedu katolíckej Národnej komisie pre spravodlivosť a mier v Pakistane. Odsúdenie kresťana je ďalším prípadom jedného z najhorších zločinov proti menšinám v histórii krajiny. 

Biskup Samson Shukardin z Hyderabadu, predseda Pakistanskej biskupskej konferencie, označil rozsudok v prípade Ehsana Shana za „veľmi, veľmi bolestivý“. Protiteroristický súd v Sahiwale uznal pána Ehsana vinným z rúhania za údajné zdieľanie urážlivého obsahu voči islamu a jeho prorokovi na sociálnych sieťach.

Ehsan Shan, mladý dvadsiatnik zo Sahiwalu, nebol obvinený zo znesvätenia Koránu, ale z opätovného zdieľania obrázku poškodeného posvätného textu na sociálnej sieti. Udialo sa tak po útokoch v meste Džaranwala v provincii Pandžáb, kde dav podpálil viac ako 25 kostolov a vyplienil viac ako 80 kresťanských domov. Podľa viacerých článkov pakistanského trestného zákonníka bol Ehsan Shan odsúdený na 22 rokov prísneho väzenia a pokutu 1 milión pakistanských rupií (približne 3 300 libier).

V rozhovore s nadáciou ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi biskup Shukardin, predseda Národnej komisie pre spravodlivosť a mier (NCJP) povedal: „Toto rozhodnutie je pre nás veľmi, veľmi bolestivé. Mnohí ľudia sú sklamaní.“ Vyzval tiež medzinárodné spoločenstvo, aby apelovalo na spravodlivosť: „Veľké medzinárodné mimovládne organizácie a organizácie na ochranu ľudských práv by mali vystúpiť a vyjadriť svoj nesúhlas s týmto rozhodnutím. To by malo veľký vplyv na vládu.“

Otec Khalid Rashid, riaditeľ NCJP pre diecézu Faisalabad, pre ACN vysvetľuje: „[Pán Shan] zdieľal síce daný obrázok s jednou osobou, ale obrázok v skutočnosti koloval medzi tisícmi ľudí, vrátane úradníkov, členov polície a vlády. Vybrali však len pána Shana, na ktorého sa zamerali obvinenia. Odsudzujeme tento rozsudok. Je nevinný, pretože nie je dostatočne vzdelaný. Pochádza z veľmi chudobnej rodiny. Niekedy ľudia nerozumejú týmto veciam – netušil, že zdieľanie tohto obsahu bude považované za škodlivé. Počas tých dní [po minuloročnej tragédii v Džaranwale] predsa každý zdieľal správy a obrázky na sociálnych sieťach.“

Otec Rashid tvrdí, že protiteroristický súd v Sahiwale bol pod tlakom, aby vyniesol rozsudok o vine: „Tento rozsudok bol vydaný kvôli teroristom, extrémistom a iným fundamentalistickým skupinám. Tieto skupiny sa sudcovi vyhrážali, a ten preto vyniesol takýto rozsudok.“ Podľa kňaza súd urýchlil rozhodnutie, čo je znakom neprimeraného tlaku. Otec Rashid sa spolu s advokátmi, s ktorými úzko spolupracuje, odvolá na Najvyšší súd v Lahore.

Banner s nápisom o pomoci poskytnutej obetiam útokov v Džaranwale, pred ktorým stojí biskup a viacerí kňazi.

Násilie voči menšinám v Pakistane

Rozsudok protiteroristického súdu v Sahiwale proti Ehsanovi Shanovi prichádza uprostred dôkazov o zhoršujúcom sa prenasledovaní kresťanov a iných menšín v Pakistane. Hromadné vypálenie kostolov v meste Džaranwala v auguste 2023 vyvolalo násilnosti voči kresťanom aj v pandžábskom meste Sargodha, kde v máji 2024 vyčíňal tisícový dav, opäť v reakcii na obvinenie z rúhania. Zlynčovali 73-ročného starého otca Nazira Gilla Masiha zo Sargodhy, ktorý zomrel na následky zranení. V tom čase už vystrašení kresťania hromadne utiekli z mesta.

V júni 2024 boli v okrese Mandi Bahauddin v Pandžábe zastrelení dvaja ahmádski moslimovia. Podľa tvrdení boli za to zodpovední členovia radikálnej náboženskej a politickej skupiny Tehreek-e-Labbaik (TLP), ktorá je spájaná s násilnosťami v mestách Džaranwala a Sargodha.

Biskup Shukardin vyhlásil: „Menšiny trpia čoraz viac. Menšiny sú vystrašené a necítia sa dobre. Majú strach prehovoriť na verejnosti.“ Dodal, že moslimovia sú tiež obviňovaní z rúhania, ale pre kresťanov sú následky obvinení oveľa horšie. Terčom útokov sa totiž nestávajú len jednotlivci, ale aj ich rodiny a celé komunity. Biskup Shukardin tiež zdôraznil, že na rozdiel od žaloby podanej proti pánovi Shanovi neboli odsúdené osoby, ktoré sa podieľali na útokoch proti kresťanom v Sargodhe a Džaranwale: „Jeden z našich kresťanov bol odsúdený na trest smrti, ktorý je nespravodlivý, a napriek tomu sa nič nestalo tým ostatným, ktorí boli obvinení zo zločinov proti kostolom a kresťanským domom. Namiesto toho týchto ľudí pomaly prepúšťajú.“

Advokát Akmal Bhatti, predseda Aliancie menšín, uviedol, že zo 135 osôb, ktoré úrady zatkli v súvislosti so zločinom v Džaranwale, stojí pred súdom sotva tucet.

 

John Pontifex, Dorota Luteránová

Ilustračné foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi