Pápež František prišiel v utorok popoludní na košické sídlisko Luník IX, kde sa stretáva s rómskou komunitou. Na podujatie podľa organizátorov prišlo viac ako 2 000 ľudí. Svätý Otec sa následne presunie na štadión Lokomotíva, kde je na programe stretnutie s mladými.

„Veľakrát ste sa stali predmetom predsudkov a nemilosrdných súdov. V dôsledku toho sme sa stali všetci chudobnejšími v ľudskosti,“ povedal prítomným Rómom.

Súdy a predsudky len zväčšujú vzdialenosti, povedal. Ľudí podľa jeho slov nemožno dávať do schém. Vo svojom príhovore zároveň vyzdvihol pastoračnú a integračnú prácu, ako aj prácu s utečencami a väzňami, ktorí sú na okraji. Podľa jeho slov sa nikto v Cirkvi nemôže cítiť ako daný nabok.

Prísne bezpečnostné opatrenia

Stretnutie s rómskou komunitou sa konalo na priestranstve pred saleziánskym komunitným centrom. Saleziáni odovzdali pápežovi dva obrazy rómskych blahoslavených – Emílie a Zefirína – a zmenšeninu plastiky Krista Zmŕtvychvstalého, ktorej originál sa nachádza v kostole na Luníku.

Podujatie sa konalo za prísnych bezpečnostných opatrení. V rámci príprav návštevy pápeža opravili napríklad prístupovú cestu na sídlisko, zrealizovali upratovacie práce vrátane výzdoby a na jednej z bytoviek pribudla murálna maľba, ktorá znázorňuje kvety vyrastajúce z puklín budovy. Vyjadrovať má krásu a húževnatosť, ktorá je schopná presadiť sa i v neľahkých podmienkach. Dielo reaguje na myšlienky pápeža Františka.

Súčasťou návštevy Svätého Otca na Luníku IX je aj sprievodný program so svedectvami a kultúrno-duchovnými vystúpeniami. Pápež sa spolu s delegáciou previezol aj po Hlavnej ulici, kde z auta pozdravil stovky ľudí, ktorí v centre mesta sledujú jeho návštevu prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky.

Prišli Rómovia z celého Slovenska

Na stretnutie s pápežom Františkom na Luník IX prišli okrem domácich obyvateľov napríklad aj Rómovia z Jarovníc v okrese Sabinov. Medzi účastníkmi je aj bývalý dobrovoľník, ktorý sa s rodinou po rokoch prišiel pozrieť na toto sídlisko.

„Z našej osady nás prišlo veľa, budú aj vystupovať, majú nacvičený program. Chceme toho načerpať čo najviac. Tešíme sa hlavne na tú duchovnú časť,“ povedala pre TASR 34-ročná Danka z Jarovníc s tým, že od Svätého Otca očakávajú povzbudenie. Na pápeža sa z tejto farnosti teší aj 48-ročný Dezider. „Som katolík a verím v Boha, Ježiša aj Pannu Máriu. Svätý Otec je akoby náš otec, milujeme ho,“ uviedol.

Medzi účastníkmi stretnutia je i 66-ročný obyvateľ Luníka IX Teodor. Ako uviedol, je veriaci a chcel využiť túto príležitosť. „Budem počúvať, čo bude rozprávať. Toto tu v živote nebolo,“ povedal s tým, že z rodiny prišiel na podujatie sám. Viacerí obyvatelia sídliska podľa neho neprišli aj preto, že nie sú zaočkovaní.

Ako povedal, v rámci príprav bolo na tomto sídlisku rušno. Pripomenul, že v súvislosti s návštevou pápeža Františka prešla opravou aj prístupová cesta. Priznal, že teraz je sídlisko krajšie, vyzdobenejšie a čistejšie. „Keby neprišiel, asi by neopravovali cestu. Poniektorí si to neuvedomia, kde bývajú a robia bordel,“ dodal.

Na Luník IX sa po rokoch prišiel spolu s rodinou pozrieť aj Ľuboš Minčák z Nového Salaša z okresu Košice-okolie, ktorý bol kedysi na tomto sídlisku dobrovoľníkom. Podľa jeho slov na stretnutie pápeža s rómskou komunitou prišli aj preto, že oproti iným podujatiam sa tam očakávalo menej ľudí a vďaka tomu môžu byť bližšie pri pápežovi. „Svätý Otec nám ukazuje, že sú tu ďalší ľudia, je tu chudoba – máme to vidieť a nejako si pomáhať. Prišiel som sem aj s deťmi, aby videli, že je to normálne,“ uviedol. Podľa neho Rómovia nie sú zlí ľudia, len žijú v iných podmienkach. „Niekedy rozprávame Rómovia, Nerómovia. Nie je to náhoda, že my nie sme Rómovia, máme také šťastie alebo podmienky? Som vďačný, že som tu. Chcem, aby bolo normálne žiť medzi Rómami, chorými, medzi rôznymi ľuďmi,“ doplnil.

Maja Šeligu z Gréckokatolíckej rómskej misie, ktorý prišiel podporiť Rómov na Luníku IX, zaujíma, či pápež Slovákom povie, aby navštevovali túto perifériu, alebo sa zameria viac na povzbudenie Rómov. „Ale určite to bude zjednocujúce, aby sme dobre nažívali – Slováci a Rómovia,“ povedal.