Masívne povodne v Pakistane postihli až 33 miliónov ľudí, usmrtili takmer 1500, zranili skoro 14 000 a do núdzových táborov sa muselo uchýliť 600 000 obyvateľov. Voda zničila približne 1 750 000 domov. Doterajšia bilancia najhorších povodní za posledné desaťročia nie je konečná. O tom, čo miestni ľudia najviac potrebujú, sa s pápežskou nadáciou ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi rozprával arcibiskup Karáči, Mons. Benny Mario Travas.

Medzi najviac zasiahnuté oblasti patrí provincia Sindh na juhovýchode krajiny. Miestna vláda poskytuje občanom pomoc iba vo výške približne 100 USD na rodinu. Straty, ktoré obyvatelia utrpeli, sú však mnohonásobne vyššie.

Aktuálne sú najviac postihnuté ženy a deti. Chýba im jedlo a strecha nad hlavou, žijú v nepostačujúcich provizórnych prístreškoch.

„Ceny stanov vyleteli do astronomických výšok, a napriek tomu sa okamžite vypredali. Preto teraz najviac potrebujeme potravinové balíčky a poriadne stany, aby sme ľuďom pomohli prežiť najbližšie dni,“ hovorí arcibiskup Travas.

Okrem jedla a stanov je veľký nedostatok liekov. „Ako viete, kde je veľký dopyt, tam prekvitá priekupníctvo. Momentálne je nemožné dostať hoci aj obyčajné lieky proti horúčke,“ vysvetľuje arcibiskup. Dôsledkom záplav narástol počet komárov, ktorí prenášajú horúčku dengue. „Nemocnice už nemôžu prijímať nových pacientov, a tak nakazených posielajú preč, aby sa postarali sami o seba,“ vraví arcibiskup Travas pre ACN. Chýbajú menšie zdravotnícke zariadenia na pomoc chorým, ktorí z kapacitných dôvodov nemôžu byť hospitalizovaní.

 

Arcibiskup Karáči na juhu Pakistanu, Mons. Benny Mario Travas, na archívnej snímke

 

Biskupská konferencia Pakistanu spolu s ďalšími náboženskými lídrami iniciovala kroky na pomoc ľuďom postihnutými povodňami. Prostredníctvom svojej dobročinnej organizácie Caritas Pakistan skoordinovali pakistanskí biskupi už v auguste núdzovú pomoc na celom území krajiny. V spolupráci s Caritas International tak vo všetkých siedmich diecézach poskytujú postihnutým ľuďom potravinové balíčky a stany.

Aj samotní obyvatelia Pakistanu vyjadrujú solidaritu a hmatateľne pomáhajú v zasiahnutých oblastiach. Arcibiskup Travas potvrdil, že učitelia v diecéze Karáči sa rozhodli darovať jeden denný plat na pomoc obetiam záplav.

Nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi poskytla pakistanským diecézam rýchlu núdzovú pomoc v podobe potravinových balíčkov na jeden mesiac pre viac ako 5000 rodín. ACN zabezpečuje aj mobilné zdravotnícke jednotky, dočasné prístrešky a ochranu pred bodavým hmyzom.

 

Dorota Luteránová

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi