Nadácia ACN pomohla Sýrii, ktorú pred rokom zasiahlo zemetrasenie, sumou 1,3 milióna eur. Pri príležitosti prvého výročia tragédie biskup v Aleppe vyzýva na ukončenie sankcií a apeluje, aby svet na Sýriu nezabúdal. 

Arménsky pravoslávny biskup v sýrskom Aleppe Magar Aškarian poďakoval nadácii ACN, že umožňuje aby sa k ľuďom v Sýrii dostávala pomoc z celého sveta. Zároveň vyzval na ukončenie sankcií uvalených na Sýriu. Podľa neho “väčšina ľudí opúšťa krajinu v reakcii na sankcie, čo nás – najmä menšiny, ako sú kresťania – stavia pred veľké výzvy”. Ako najväčšie problémy uviedol akútny nedostatok energií a plynu a vysokú nezamestnanosť.

Biskup apeloval na medzinárodné spoločenstvo, aby “vynaložilo všetko úsilie, morálne aj finančné, na pomoc pri posilnení prítomnosti kresťanov na Blízkom východe, a najmä v Sýrii”, pričom tamojšiu situáciu označil za neúnosnú.

Zemetrasenie zo 6. februára 2023, ktoré postihlo Turecko aj časť Sýrie, humanitárnu situáciu ešte zhoršilo.

Aškarian tiež vysvetlil, že občianska vojna, ktorá sa začala v roku 2011, a pretrvávajúca kríza zblížili aj predtým vzdialené kresťanské konfesie. Len v Aleppe pôsobí jedenásť kresťanských konfesií, ktorých predstavitelia sa spojili, aby koordinovali rôzne projekty pomoci: “Vojna a najmä zemetrasenie nás navzájom zblížili. Organizácie, vrátane ACN, tu zohrali dôležitú úlohu.” V Aleppe sa podľa neho o ekumenizme nehovorí, “tu ho uvádzame do praxe”.

Arménsky pravoslávny biskup Magar Ašakarian navštívil ACN v Nemecku počas Červenej stredy 2023. Foto: ACN

Darcovia ACN zo Slovenska pomohli Sýrskym kresťanom

Nadácia ACN bezprostredne po zemetrasení posúdila potreby všetkých 14 postihnutých diecéz a pre celkovo 28 projektov vyčlenila viac ako 1,3 milióna eur. Slováci venovali Sýrii takmer 200-tisíc eur.

Vedúci projektov ACN v Sýrii Xavier Stephen Bisits opísal následky ničivého zemetrasenia: “6. február bol zlomovým bodom v živote väčšiny rodín v severnej Sýrii. Nikdy nezabudnem na scény po zemetrasení. Život sa postupne vracia do normálu. S Božou pomocou sa ACN podarilo zhodnotiť a opraviť veľkú časť cirkevnej a komunitnej infraštruktúry. Dokončili sme projekty na spevnenie a opravu nielen škôl a materských škôl, ale aj farských budov a mládežníckych centier, takže aj pastoračný a spoločenský život Cirkvi a postupne vracia. Pokračuje naša práca na spevňovaní domov, aby sa do nich ľudia mohli bezpečne vrátiť.”

“Severná Sýria má jedno z najzraniteľnejších civilných obyvateľstiev na svete, viac ako 90 % obyvateľov tu žije v chudobe. Zaviazali sme sa dlhodobo podporovať zraniteľné skupiny a organizujeme aj aktivity na liečenie traumy, podporujeme lekársku starostlivosť aj katolícke školstvo. Žiaľ, emigrácia sa v posledných 12 mesiacoch, najmä v Aleppe, dramaticky zrýchlila, pričom mnohé rodiny odišli do Kanady. Taká je realita. Ako pápežská nadácia sme však odhodlaní zabezpečiť, aby tí, ktorí chcú zostať vo svojej vlasti, mali na to prostriedky.”

 

Lucia Froncová / Tobias Lehner

Ilustračná fotografia: Zemetrasenie v Sýrii s magnitúdou 7,8 zasiahlo 6. februára 2023 južné Turecko a severozápadnú Sýriu a spôsobilo veľké škody na životoch a majetku. Foto: Hope Centre/ACN

 


Prečítajte si viac o situácii kresťanov v Sýrii a o pomoci nadácie ACN v krajine!