Sýria

Počet Obyvateľov
20 miliónov
Štátne Zriadenie
republika
Náboženstvo
islam 85%
kresťanstvo 3%
Problém
  • následky vojny
  • extrémna chudoba
  • islamský útlak, terorizmus
Činnosť ACN
Počet Projektov
124
118
Oblasti Pomoci
Omšové milodary
13
Výstavba a rekonštrukcia cirkevných zariadení
51
Núdzová pomoc
19
Vzdelávanie laikov vo viere
32
Zabezpečenie živobytia pre rehoľné sestry
6
Dopravné prostriedky
1
Mediálna podpora
1

Stratené domovy

V prvých rokoch sýrskej vojny, keď išlo o holé prežitie, mohla nadácia ACN vďaka podpore dobrodincov pomáhať desiatkam tisícov kresťanov. Koniec vojny však nepriniesol úľavu a naša pomoc je potrebná aj naďalej.

Krajina trpí extrémnou chudobou. Hospodárska kríza a inflácia sú výsledkom sankcií, medzinárodnej izolácie, zničenej infraštruktúry, chýbajúcich štátnych financií a predovšetkým korupcie.

Vo vojne boli zničené celé obce a mnohé rodiny si nemôžu dovoliť takmer nič. Ich existencia úplne závisí od pomoci Cirkvi. Štát zbankrotoval a postupne redukuje sociálnu podporu. Elektrina je vzácnosťou: prúd je dostupný v závislosti od dňa a miesta maximálne štyri hodiny denne. Náklady na skromné fungovanie jednej domácnosti sú 200 dolárov na mesiac. Minimálna mzda je však 27 dolárov mesačne.

ACN preto v súčasnej dobe pomáha najmä so zabezpečením základnej existencie, vzdelávania, zdravotných potrieb a rekonštrukcie kostolov. Kresťania v Sýrii navyše stále čelia hrozbe prenasledovania a to aj napriek tomu, že tzv. Islamský štát je dnes do veľkej miery na ústupe.

Sýria je ako ranený človek, ktorý sa musí zotaviť po vážnej operácii.

sestra Annie Demerjianová

Ďalšia potreba pomoci v už aj tak zničenej krajine vznikla po zemetrasení v marci 2023, kedy boli poškodené príbytky a verejné budovy v severnej časti Sýrie. ACN okamžite zmobilizovala humanitárnu pomoc a zbierku na opravu domov, kostolov a škôl.