Vyčerpaný libanonský národ prechádza od vypuknutia vojny vo Svätej zemi ďalším utrpením, keďže násilie dosahuje aj na jeho územie. Mnohé kresťanské rodiny najmä z južného Libanonu utiekli do bezpečnejších oblastí. Kňazi a rehoľníci zostávajú s tými, ktorí nemajú kam ísť, alebo sú príliš slabí. ACN pomáha potravinovými balíčkami, lekárskou pomocou a umožňuje prístup k online vzdelávaniu pre žiakov katolíckych škôl.

 

Podľa našich informácii od októbra 2023 až 90 % obyvateľov niekoľkých kresťanských dedín pri hraniciach opustilo svoje domovy. Aj Bejrút sa v uplynulých dňoch dostal do centra konfliktu – významní predstavitelia hnutia Hamas tu zahynuli pod paľbou izraelskej armády. Navyše, Hamas má v Libanone silného spojenca – Hizballáh.

Medzi Izraelom a Hizballáhom, polovojenskou skupinou podporovanou Iránom je v súčasnoti zvýšené napätie. Hoci väčšina izraelských úderov je zameraná proti cieľom Hizballáhu, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v šiitských oblastiach, zasiahnuté boli aj niektoré kresťanské dediny.

Obavy z vojny na juhu Libanonu podľa miestnych náboženských vodcov predstavujú hrozbu pre historickú prítomnosť kresťanov v regióne.

Za doposiaľ najviac postihnutú dedinu označujú Alma el Chaeb, kde raketová paľba zničila 15 domov a členovia rodiny s deťmi, ktoré navštevujú katolícku školu v dedine, zahynuli. V Jaroune bol poškodený melchitský katolícky kostol, hoci našťastie nebol nikto zranený.

Prázdne ulice

“K bombardovaniu stále dochádza každý deň. Ulice sú veľmi tiché: nevidieť obvyklý pohľad na ľudí, ktorí pijú kávu na stoličkách, a deti, ktoré hrajú futbal. Ľudia sa boja ísť na svoje polia, takže to má ekonomický dopad na tieto rodiny, z ktorých mnohé sú už aj tak chudobné v dôsledku pokračujúceho finančného kolapsu Libanonu,” povedal Xavier Stephen Bisits, ktorý je zodpovedný za projekty ACN v regióne a nedávno navštívil túto oblasť.

ACN schválila núdzový balík pre katolícke školy v regióne, ktoré museli obmedziť aktivity a prejsť na vyučovanie cez internet. “Udržanie fungovania inštitúcií je v tejto chvíli veľmi dôležité. Ľudia sú za to vďační,” povedal Bisits.

V niektorých lokalitách odišli celé rodiny a zanechali len jedného člena, ktorý sa stará o majetok a stráži ho pred krádežami. Niektoré dediny a mestá v krajine boli postihnuté menej – napríklad život v Týre, dôležitom meste s významnou kresťanskou komunitou, zatiaľ zostáva naďalej relatívne normálny.

Cirkev zostáva neochvejná

Duchovní a rehoľníci, ktorí slúžia kresťanskej komunite, zostávajú na svojich miestach. Podľa miestnych zdrojov ani jeden kňaz neopustil svoju komunitu. Biskupi maronitskej a melchitskej cirkvi dokonca nedávno vycestovali do miest, ktoré sa nachádzajú najbližšie k hranici s Izraelom, aby tam slávili eucharistiu a na vlastné oči sa presvedčili o situácii.

“Maronitský biskup z Týru nedávno slávil svätú omšu v dedine Rmeich, kde hrozilo bombardovanie. Je to svedectvo pevnej viery a odolnosti ľudí v tomto regióne. Melchitský biskup z Týru sa tiež vydal na cestu, aby navštívil veriacich v dedinách pozdĺž hranice. Zjavne sa ho dotkla desivá prázdnota, ktorej bol svedkom v Jaroune, kde zostalo len niekoľko mladých mužov, ktorí strážia domy,” hovorí Xavier Bisits z ACN.

Sestry Najsvätejších sŕdc Ježiša a Márie v Debeloch sa rozhodli vo svojom kláštore ubytovať starých a slabých ľudí, ktorí ďalekú cestu nezvládnu.

 

Cirkev posledné roky pomáha chudobným rodinám v Libanone s existenčnými potrebami. Prebiehajúce boje vyžadujú ešte viac pomoci. Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi

V Bejrúte, kde bolo relatívne bezpečne, otvorili mnohé kresťanské rodiny svoje dvere tým, ktorí utiekli z juhu. V domoch, ktoré predtým slúžili pre jednu rodinu, teraz bývajú až tri, čo predstavuje záťaž pre zdroje, psychické zdravie a hygienu, a miestne cirkvi a náboženské kongregácie sa snažia zabezpečiť spoločné priestory, aby mohli poskytnúť ubytovanie ďalším vnútorne vysídleným osobám v prípade zhoršenia situácie.

“Okrem bezprostredného ohrozenia životov a majetku sa poškodzujú aj poľnohospodárske pozemky. Olivy a tabak sú pre miestne komunity dôležitým zdrojom príjmov, ale poľnohospodárstvo – a v prípade olív aj zber úrody – sa zastavilo, pretože ľudia sa boja ísť na svoje polia,” hovorí Xavier Bisits.

Strach z prehĺbenia núdze

To všetko sa deje na pozadí politickej a finančnej krízy. “Situácia je znepokojujúca. V rozhovoroch prevláda strach z návratu vojny. Znepokojujúci je nedostatok oficiálneho vedenia, ktoré by poskytlo usmernenia alebo záruky. Ľudia si želajú stabilitu, ukončenie neistoty a aby ich životy boli opäť ‘normálne’,” hovorí Xavier Bisits. “Väčšina miestnych ľudí opakovane hovorí, že Libanon si neželá ďalšiu vojnu. Vedia však, že to nie je rozhodnutie, ktoré majú v rukách.”

Nie je to prvýkrát, čo sa kresťania v tomto regióne musia vyrovnávať s vysídľovaním a presídľovaním. Kresťania kedysi tvorili väčšinu vo veľkých častiach južného Libanonu, ale v posledných desaťročiach túto oblasť opúšťali v dôsledku občianskej vojny a bojov s Izraelom, čo viedlo k tomu, že sa stala šiitskou baštou.

 

Filipe d’Avillez/Lucia Froncová
Ilustračná fotografia: Zničený kostol v Jaroune. ACN