Útok na vnútorne vysídlené osoby v Nigérii si vyžiadal viac ako tri desiatky mŕtvych a veľké množstvo zranených, uviedol otec Remigius Ihyula z diecézy Makurdi v správe zaslanej nadácii ACN.

Útok, ktorý vykonali pastieri z kmeňa Fulbov, sa odohral na Piatok utrpenia Pána, 7. apríla.

“Fulbovia prišli do tábora pre vnútorne vysídlené osoby, aby zabili tieto nevinné duše. Vyše 35 mŕtvych a nespočetné množstvo zranených. Vo všetkých okolitých táboroch zavládol chaos,” uviedol páter Remigius vo svojom posolstve pre ACN.

“Bola to pre nás čierna sobota,” uzavrel kňaz, ktorý poslal aj fotografie tiel zhromaždených v miestnej márnici, ktoré sú príliš grafické na to, aby sme ich mohli uverejniť.

Diecéza Makurdi sa nachádza v štáte Benue v nigérijskom strednom páse, ktorý veľmi trpí násilnosťami páchanými fulbskými pastiermi na usadených farmároch – kresťanoch.

Konflikt je zložitý

Nevraživosť medzi kočovnými pastiermi a farmármi je stará, ale v posledných rokoch sa ešte zhoršila zavedením automatických zbraní, ktoré zaplavili čierny trh po páde režimu v Líbyi. Situáciu zhoršuje náboženský rozmer, keďže väčšina Fulbov sú moslimovia a väčšina poľnohospodárov v regióne sú kresťania. Existujú pádne obavy, že násilie Fulbov podnecujú tí, ktorí chcú oblasť očistiť od kresťanského obyvateľstva.

Podľa vyhlásenia Nadácie pre rozvoj spravodlivosti a mieru, ktoré páter Remigius zaslal aj ACN, k masakre došlo v blízkosti dediny Ngban, keď fulbskí pastieri obliehali miestnu základnú školu.

“Priestor je dobre známy a využíva sa ako útočisko pre ľudí zo susedných osád, ako je Udei, ktorí z času na čas prichádzajú do školy, aby tu prespali/spali kvôli strachu a neistote vo svojich dedinách. Vedľa školy sa nachádza dom Zakiho Bernarda Shawa, ktorý pri útoku tiež prišiel o dve deti, zatiaľ čo pred školou je diaľnica Makurdi-Lafia s policajným kontrolným stanovišťom.”

Podľa otca Remigia pastieri zničili aj majetok vrátane vozidiel a poľnohospodárskych produktov.

SOS Nigéria

Útoky ako tento, ktorý sa odohral počas Veľkého týždňa, len potvrdzujú význam medzinárodnej pôstnej kampane nadácie ACN, ktorá bola tento rok venovaná Nigérii. Kampaň upozorňovala na situáciu kresťanských komunít v Nigérii, ktoré sú neustálym terčom útokov a prenasledovania v najľudnatejšej krajine Afriky.

Stále sa môžete zapojiť do pomoci nigérijských kresťanom – kliknite sem.

Len v diecéze Makurdi žijú dva milióny vnútorne vysídlených ľudí v siedmich táboroch.

Mnohí z nich sú kresťania. Vo videu k pôstnej kampani ACN otec Remigius pripomína, že všetci títo ľudia, ktorí museli opustiť svoje domovy, boli kedysi sebestační, ale teraz sú závislí na pomoci iných, aby prežili. V táboroch chýba aj základné vybavenie, ako sú postele, takže veľká väčšina vnútorne vysídlených osôb musí spať na zemi.

Okrem útokov Fulbov na nigérijských kresťanov – a obyvateľstvo vo všeobecnosti – trápia región aj ďalšie problémy, ako činnosť moslimských teroristických skupín, ako je Boko Haram a jej odnož Islamský štát – Západoafrická provincia. Ďalším problémon je nárast banditizmu vrátane priemyslu únosov kvôli výkupnému. Kresťania v niektorých nigérijských štátoch s moslimskou väčšinou na severe krajiny sú nútení žiť podľa práva šaría a nemajú základnú náboženskú slobodu.