Biskup Samson Shukardin z Hyderabadu sa nemôže zbaviť obrazov z návštevy katolíckej dediny Mariamnagar v provincii Sindh na juhu Pakistanu, ktorú začiatkom septembra postihli povodne.

“Miestni obyvatelia namiesto toho, aby chránili sami seba, umiestnili siete proti komárom na svoje hospodárske zvieratá. Kozy a kravy sú ich zdrojom príjmov, ako aj mlieka. V zaplavených dedinách je kvôli komárom veľmi ťažké stráviť čo len jednu noc,” hovorí pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. “Všetky cirkevné školy v zaplavených vidieckych oblastiach sú zatvorené, ich nábytok je zničený a steny sú deravé. Narodil som sa v Hyderabade, ale nikdy v živote som nevidel toľko dažďa.”

Biskup má na mysli bezprecedentné zrážky počas júla a augusta spolu s topením ľadovcov v severných oblastiach, ktoré v Pakistane spôsobili rozsiahle záplavy. Celkovo bolo poškodených 2 016 008 domov, pričom zahynulo 1 596 ľudí a 1 040 735 zvierat. Nedávna oficiálna štúdia odhalila rozsiahlu devastáciu komerčných plodín a celkové straty vo výške 1,7 miliardy dolárov.

Medzi postihnutými nehnuteľnosťami sú aj niektoré vo vlastníctve diecézy, ktoré boli prenajaté katolíckym farmárom. Keďže nie sú schopní splácať nájomné ani pôžičky, biskup Samson povolil odklad splácania dlhov až do zlepšenia situácie.

 

 

Zničená úroda a rastúce dlhy

65-ročný Patras Baagh pestuje bavlnu a okru na desiatich hektároch diecéznej pôdy a koncom júla zožal prvú tohtoročnú úrodu. “Počas rekordných letných horúčav, keď sme poľnohospodársku vodu mali iba raz za mesiac, boli rastliny vyprahnuté. Teraz hnijú pod dvomi metrami vody,” hovorí Baagh, na ktorého dolieha dlh vo výške viac ako 1350 dolárov.

“Po jednom dni dezinsekcie sa komáre vrátili. Deti sú nakazené zápalom hrdla, maláriou, horúčkou dengue a kožnými chorobami. Nemáme peniaze ani na nákup školských učebníc.” Jeho rodina spáva pod holým nebom, keďže ich hlinený dom bol počas lejakov zničený.

Rodina Asifa Georgea a ďalšia skupinka kresťanov bývala v dedine Chak v provincii Sindh. V súčasnosti žije pod palisandrovým stromom, ku ktorému je priviazaná aj jeho koza. “Po zrútení obvodového múru nášho hlineného domu sme sa presťahovali na kopec, ale pod holým nebom bolo príliš horúco. Nevieme, aká bude naša budúcnosť. Úroda bavlny zhnila po prvej žatve a cukrová trstina je tiež znivočená,” objasňuje katolícky farmár pre ACN.

Na iných miestach katastrofa spôsobila, že chudobní ľudia zostali dlžníkmi bohatých statkárov (waderas). Tí vlastnia stovky hektárov fariem obrábaných obyčajnými roľníkmi, ktorí majú nárok len na malý podiel z úrody.

“Nikto nemôže konkurovať waderom. Bohužiaľ, chudobní sú vždy postihnutí každoročnými záplavami. Medzi najviac zasiahnutých patria tí, ktorí žijú nelegálne vo vyschnutých korytách riek. Už celé generácie chudobných roľníkov sú vystavené otrockej práci,” je znepokojený biskup Shukardin. “Je to vážna situácia, mám obavy z nadchádzajúcich mesiacov. Skaza pokračuje aj po prívalových dažďoch. Solidárna návšteva duchovných alebo rehoľníkov je preto veľkým zdrojom útechy pre tých, ktorých uväznili povodne,” vysvetľuje biskup.

 

Biskup z pakistanského Hyderabadu, Mons. Samson Shukardin OFM.

 

Ľahostajnosť a diskriminácia

Podľa globálneho indexu klimatických rizík je Pakistan ôsmou najzraniteľnejšou krajinou, pokiaľ ide o klimatické zmeny. Podľa biskupa Shukardina však za aktuálnu tragédiu môže aj ľahostajnosť vlády. “Chýba plánovanie zo strany provinčnej vlády, ktorá je obviňovaná zo zlého hospodárenia s finančnými prostriedkami. Bude trvať najmenej šesť mesiacov, kým voda vyschne. V dedinách totiž neexistuje žiadny odvodňovací systém,” hovorí a dodáva, že tu dochádza aj k diskriminácii náboženských menšín.

“Nikto z miestnych poslancov nepomohol kresťanom postihnutým povodňami. Pomoc súvisiaca s povodňami je aj naším právom,” tvrdí biskup Shukardin. Nie je to prvýkrát, čo sa takéto obvinenie objavilo. V roku 2020 pracovníci v oblasti ľudských práv vyhlásili, že zaujaté organizácie bránili poskytovaniu potravín a zásob nemoslimským menšinám počas lockdownu spôsobeného koronavírusom.

Na žiadosť biskupa Samsona vyčlenila nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi 200 000 dolárov na poskytnutie núdzovej pomoci viac ako 5 000 rodinám a opravu poškodených kostolov a komunitnej infraštruktúry v diecéze Hyderabad. Ďalších 30 000 dolárov je určených pre arcidiecézu Karáčí na pomoc rodinám, ktorých domy boli zničené, a to vo forme 310 potravinových balíčkov a kuchynských súprav.

 

Kamran Chaudhry

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi