Kresťania v krajine tvoria menšinu a čelia systematickému prenasledovaniu.

Naseem Nawab

Naseem Nawab je zdravotná sestra z Pakistanu. Je katolíčka Pracuje v nemocnici v meste Karachi od roku 2008. Nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi zverila svedectvo o fyzickom napadnutí, ktoré utrpela v lete tohto roku od dvoch svojich moslimských spolupracovníčok. Toto napadnutie je žiaľ len jedným z mnohých príkladov neustálej diskriminácie a prenasledovania pakistanských kresťanov.

„3. augusta (2019, pozn. red.) som schádzala dolu schodmi na konci svojej služby a našla som Ambreen a Aliu, moje kolegyne z práce, ako na mňa čakajú. Okamžite ma začali udierať. Sotili ma na podlahu, kopali ma do chrbta a ťahali ma za vlasy. Prestali len vďaka tomu, že zakročila iná sestra, ktorá práve mala službu,” hovorí Naseem Nawab.

Dôvod tohto napadnutia? Naseem sa pár dní predtým ohradila voči ich zaobchádzaniu s druháčkou, študentkou ošetrovateľstva Mishal, ktorá je veriacou kresťankou. “Keď som tieto kolegyne požiadala, aby ju nešikanovali, spýtali sa ma, prečo sa miešam do vecí, ktoré sa týkajú ich oddelenia,” hovorí Naseem.

Bolo jej dôrazne naznačené, že za dotyčné dievča zodpovedajú ony. A o niekoľko dní na to prišla odpoveď – v podobe surovej bitky.

“Ani o viac ako mesiac neskôr nepriznali, že by toto bolo dôvodom ich útoku, a vôbec zaň neboli potrestané vedením nemocnice – aj napriek tomu, že som podala oficiálnu sťažnosť. Polícia taktiež neurobila nič,” priznala Naseem.

Napriek tomuto útoku svoju krajinu stále miluje. Má v nej rodinu a dobrú, slušnú prácu. “No pre kresťanov to tu nie je bezpečné,” tvrdí. 

Správ o diskriminácii a nútenej konverzii je stále viac. Len nedávno sme priniesli informáciu o stúpajucom počte násilných konverzií na islam. “Ja sama sa bojím toho, že budem potrestaná za svoju vieru. Bojím sa, že moje deti sú v nebezpečenstve. Vždy im hovorím: Nikam nechoďte samé,” zdôveruje sa Naseem.

“Nemôžeme svoju vieru žiť slobodne. Chodník do nášho chrámu sv. Júdu je obstúpený ľuďmi, ktorí sa nám vysmievajú, dokonca nás sledujú. Uctievanie v súkromí je taktiež skoro nemožné. Aby sme ušetrili peniaze, bývame pri nemocnici, kde sú naše modlitby považované za rušivé. Raz sa tu tiež udial pokus o znásilnenie kresťanskej ženy, ktorá bola napadnutá mladým moslimom. Musíme byť opatrní,” hovorí.

Napriek tomu všetkému Naseem nestráca vieru v Boha. Práve naopak. “Viem, že Boh je na mojej strane – a som utešovaná Jeho prítomnosťou. Mám vo svojom mobile Bibliu a čítam si ju, keď sa bojím. Najmä žalm 23 a 121. A neustále sa modlím,” opisuje svoj vzťah s Kristom.

“Modlím sa za mier v Pakistane a za to, aby nás Západ ochránil pred neustálym porušovaním ľudských práv. Modlím sa za to, aby tí, čo majú moc, ju aj múdro využívali. A modlím sa za to, aby moje deti mohli žiť dlhý a naplnený život.“

Pribehy ľudí ako Naseen sú žiaľ v Pakistane, aj v iných krajinách na dennom poriadku. Vďaka štedrosti našich darcov sme v ACN podporili v Pakistane viac ako 60 projektov, zameraných okrem iného aj na stavbu kostolov a formáciu rehoľných sestier a iných zasvätených osôb.

Slovensko sa uznesením parlamentu nedávno prihlásilo k ochrane náboženskej slobody. Nestáva sa často, aby za uznesenie hlasovali predstavitelia všetkých politických strán. Pridajme sa teda ako krajina, ale najmä jednotlivo, každý z nás, k zástupu tých, ktorým sloboda nie je ľahostajná.

Takmer v 50 krajinách sveta sú dnes ľudia prenasledovaní alebo diskriminovaní len preto, že sú kresťania. Pakistan nie je jediný. Spolu podporujeme vyše 5 000 projektov po celom svete.

Nemohli by sme to však urobiť bez vašej štedrej pomoci. Tieto projekty môžete podporiť nasledujúcim spôsobom:

  • Online cez portál Darujme (preferujeme túto možnosť)
  • Platobným prevodom na účet SK0909000000005121339396 (do poznámky, prosím, uveďte vaše kontaktné údaje: meno a adresa)
  • Alebo si od nás mailom na info@acn-slovensko.org vyžiadajte platobné šeky, radi vám ich zašleme

300 miliónov kresťanov trpí pre svoju vieru. Pridajte sa k nám a získajte informácie o tom, ako môžete pomôcť.