Hrozivý výbuch 2 750 ton nebezpečných chemických látok 4. augusta 2020 navždy zničil centrum libanonského hlavného mesta Bejrút. Takmer 300 ľudí pri výbuchu zahynulo, viac ako 6 tisíc utrpelo zranenia a 300 tisíc ľudí zostalo bez domova, alebo boli ich domovy absolútne poškodené.

Diery v stenách namiesto okien, vyrazené dvere, nefunkčné vodovody, elektrina, prepadnuté stropy… To je scenéria v ktorej od už niekoľko mesiacov žijú obyvatelia Bejrútu. Zničených bolo 30 kostolov, miestna katedrála, nemocnice, školy i sociálne centrá.

Hneď po tom, čo sa odohrala táto tragédia, nadácia ACN vyhlásila okamžitú zbierku na pomoc rodinám, ktoré boli v núdzi. Za necelé dva týždne naši dobrodinci pomohli viac ako 5 000 rodinám prežiť nasledujúce týždne. Na potravinové balíčky prispeli sumou viac ako 100 tisíc eur.

Nemocnica ružencových sestier v centre Bejrútu

V septembri 2020 bola delegácia pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi na návšteve Bejrútu, aby na vlastné oči videli stav, v ktorom sa mesto a jeho ľudia nachádzajú. Výsledkom tejto návštevy bola dohoda, že nadácia ACN pomôže cirkvám v Bejrúte doslova povstať z popola. Na projekty rekonštrukcií bude vyčlenených postupne 5 miliónov eur.

Táto suma, ktorá na prvý pohľad pôsobí obrovsky, sa rozloží medzi niekoľko desiatok projektov.

Jedným z nich je účasť na oprave Nemocnice ružencových sestier v centre Bejrútu, ktorá sa nachádza v štvrti Gemmayzé, menej ako 1 kilometer od miesta výbuchu.

Je to zariadenie, ktoré poskytuje všetky základné zdravotnícke služby a zákroky. Ružencové sestry, ktoré ju spravujú, pôsobia okrem Libanonu aj v Izraeli, Jordánsku, Palestíne a Sýrii. Sestry žijú na 9. poschodí nemocnice, kde majú svoje izby, tri spoločné miestnosti, kuchyňu a malú kaplnku. Táto časť bola dokončená len v roku 2017. Na 1. poschodí budovy je väčšia kaplnka pre pacientov.

Poškodené veci sestry zhromaždili do miestností. Veľká väčšina inventáru je nepoužiteľná

Nemocnica má dve časti – novú a starú. Stará, menšia časť sa nachádza za novou, ktorá bola pristavaná pred 3 rokmi. Sestry, zdravotníci i pacienti mali „šťastie“, že nová časť ochránila starú pred tlakovou vlnou. Mohli tak celú prevádzku – i keď v obmedzenom stave – presťahovať do starej budovy.

Takmer celá nová budova bola však poškodená a nedá sa používať. Izby, operačné sály, sklady, výťahy… Poschodie, na ktorom bývajú sestry je tiež zničené. S príchodom zimy treba urýchlene opraviť rozbité okná, diery v stenách, dvere, kúrenie a podobne.

Pre ružencové sestry je to otázka ich ďalšieho pôsobenia v nemocnici. V dezolátnych podmienkach nemôžu žiť dlhodobo a ak chcú poskytovať pacientom nie len zdravotnú, ale aj duchovnú pomoc, potrebujú dôstojné miesto na život.

V rámci obnovy nemocnice nadácia ACN poskytne prostriedky na opravu ubytovania sestier a dvoch kaplniek, ktoré sa v nemocnici nachádzajú.

Tento a ďalších 5 projektov sú súčasťou vianočnej zbierky nadácie ACN, ktoré budeme predstavovať postupne.

Nadácia ACN prisľúbila pomoc v hodnote 272 700 eur na opravu zničenej Nemocnice ružencových sestier.