300 miliónov trpiacich kresťanov potrebuje našu pomoc
Červená je farba mučeníkov. V tento deň si celý svet pripomína ľudí, ktorí sú prenasledovaní pre vieru. Chceme, aby aj Slovensko bolo krajinou, ktorej záleží na dôstojnosti každého človeka a aby sa aj u nás rozšírilo povedomie o skutočnom utrpení mnohých nevinných ľudí.
Červená streda je deň, keď sa rôzne verejné objekty na celom svete vysvietia na červeno: britský parlament, rímske Koloseum, socha Krista v Rio de Janeiro, kostoly, katedrály, či monumenty po celom svete.
Aj na Slovensku sa rozžiarili červenou farbou objekty národného i lokálneho významu:
Bratislavský hrad Most SNP v Bratislave Bazilika svätého Jána Krstiteľa v Trnave Katedrála svätého Martina v Spišskej Kapitule Katedrála svätého Emeráma v Nitre Dóm svätej Alžbety v Košiciach Kostol svätého Ondreja v Ružomberku Socha Krista v obci Klin Katedrála svätého Jána Krstiteľa v Trnave Bazilika na Mariánskej hore v Levoči Bazilika zosnutia Presvätej Bohoridičky v Ľutine Spišská Belá Kostol svätého Egídia v Poprade Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie v Poprade
Na svete žije 300 miliónov kresťanov, ktorí sú prenasledovaní, diskriminovaní pre vieru, alebo trpia existenčnou núdzou. Trpia len preto, že veria v Ježiša Krista a chcú svoju vieru verejne žiť a vyznávať.
Na Slovensku o tom nehovoríme dostatočne nahlas
Napriek faktu, že kresťania sú najviac prenasledovanou náboženskou skupinou na svete, sa o tejto skutočnosti hovorí málo, alebo vôbec.
V krajinách, kde sú kresťania menšinou, je sloboda vierovyznania často len vetou na papieri. Zažívajú obmedzenia, nespravodlivosť, diskrimináciu v práci, či v škole a rôzne hrozby tam, kde žijú.
Bohužiaľ, v niektorých krajinách sú bežné aj priame útoky extrémistov na kresťanské komunity.
V týchto vzdialených častiach sveta každý jeden deň kvôli svojej viere zomrie až 11 kresťanov.
Dnes, v čase globálnej pandémie koronavírusu sú v krajinách ako napríklad Pakistan, India, Sýria, Irak, či Burkina Faso, Južný Sudán, alebo Mali diskriminovaní ešte viac. Tvoria totiž najchudobnejšiu vrstvu obyvateľstva. S príchodom opatrení stratili aj to málo, čo mali – aspoň nejakú prácu a spôsob obživy.
Toto je realita, v ktorej žije až 300 miliónov kresťanov po celom svete
A situácia sa, žiaľ, nezlepšuje. Štatistiky nadácie ACN ukazujú, že až 70 % nábožensky motivovaných útokov je namierených proti kresťanom.
Za týmito znepokojujúcimi číslami sa skrývajú príbehy konkrétnych ľudí. Každý jeden z nich trpí pre Krista, každý iným spôsobom. To, čo ich však spája, je viera a nádej.
Tu sú niektoré z nich:
Maira Šahbaz: 14-ročné kresťanské dievča bolo unesené 28. apríla 2020 v meste Faisalabad v Pakistane počas cesty domov z práce. Pochádza z chudobnej kresťanskej rodiny, kde sa všetci živia upratovaním. Dvaja komplici počas únosu strieľali do vzduchu a kričali islamské heslá. Po niekoľkomesačnom súdnom procese a po tom, ako sama unikla z domu únoscu, sa Maira nachádza doma s mamou. Adeeb Nakhla: 55-ročný koptský pravoslávny kresťan cestoval v januári 2019 za svojou rodinou. V Sinajskom regióne v Egypte prepadli minibus islamistickí militanti a vyžiadali si od nich doklady, na základe ktorých zistili náboženskú príslušnosť. Odvtedy o ňom nie sú žiadne správy. Asia Bibi: Matka niekoľkých detí z Pakistanu sa pri studni napila z pohára, ktorý bol vyhradený pre moslimské ženy. Na základe toho ju obvinili z rúhania proti prorokovi Mohamedovi a odsúdili ju na trest smrti. Vo väzení strávila viac ako 10 rokov, až kým ju pakistanský najvyšší súd neoslobodil pod silným medzinárodným tlakom. Dnes žije anonymne v inej krajine. Bashar, Angy, Suheir, Jessica a ich učiteľka M´kashkash: 12. mája 2018 v kresťanskej dedine Al-Sekelbiya severne od mesta Hama v Sýrii počas hodiny náboženstva džihádisti zasiahli dedinu raketovým útokom. V triede zahynuli štyri deti, ktoré mali od šesť do desať rokov. O život prišla aj ich 40-ročná katechétka M´kashkash a mnoho ďalších detí bolo zranených. Všetci patrili ku gréckej pravoslávnej komunite. Simeon Yampa: Kňaz, ktorý slávil nedeľnú omšu 12. mája 2019 vo svojej farnosti v dedine Dablo v Burkine Faso, keď do kostola vtrhla skupina ozbrojených teroristov. Otec Yampa bol spolu so svojimi piatimi farníkmi na mieste zavraždený. Predtým, než teroristi odišli, vyplienili a zapálili kostol, niekoľko malých obchodov a zdravotné stredisko. Akaš Bašir: 20-ročný mladý muž, študent saleziánskej škole v Pakistanskom meste Lahore. 15. marca 2015 slúžil ako dobrovoľník pri strážení Kostola svätého Jána. Keď sa priblížil podozrivý človek, Akaš uvidel, že má na sebe vestu z výbušninami. Keď sa ho snažil zastaviť, útočník sa odpálil. Len vďaka Akašovi útočník nevošiel do kostola a nezabil stovky ľudí.
ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi je celosvetová charitatívna organizácia a od roku 2011 je nadáciou pápežského práva podľa chirografu pápeža Benedikta XVI.