Ukrajina

Počet Obyvateľov
43, 5 milióna
Štátne Zriadenie
republika
Náboženstvo
kresťanstvo 85%
(pravoslávie a katolicizmus)
Problém
  • vojna, ničenie krajiny
  • materiálna núdza
  • vnútorne vysídlené osoby
  • psychologická trauma
Činnosť ACN
Počet Projektov
0
0

Ľudia potrebujú Cirkev

ACN pôsobí na Ukrajine už takmer 60 rokov. Dnes podporujeme okolo 300 projektov pomoci ročne na celom území Ukrajiny. Od ruskej invázie vo februári 2022 sa naša pomoc miestnym ľuďom ešte zintenzívnila.

Núdzová pomoc bola potrebná najmä pre región postihnutý ozbrojeným konfliktom na východnej Ukrajine a anektovaný Krym. Táto pomoc zahŕňala podporu utečencov, chudobné rodiny a deti na Kryme, pomoc kňazom v krízových oblastiach, náklady na dopravu humanitárnej pomoci, či pomoc s integráciou detí z vojnových oblastí na východe Ukrajiny.

Od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022 sa nadácia ACN okamžite spojila s miestnymi projektovými partnermi a zmobilizovala urgentnú pomoc, ktorá smerovala najmä kláštorom, diecézam a cirkevným zariadeniam, ktoré prichýlili stovky tisíc utečencov z celej krajiny. Okrem toho nadácia pomohla nakúpiť vozidlá pre rozvoz humanitárnej pomoci a pastoráciu či vykurovacie zariadenia na zimu. Podieľame sa aj na oprave zasiahnutých budov a kostolov. V cirkevných zariadeniach pomáhame organizovať psychologickú pomoc zasiahnutému obyvateľstvu a vzdelávanie pre deti, ktoré prišli o svoje zázemie.

Vďaka vašej pomoci môžu moje deti spať v posteliach ďaleko od zvukov vojny.

Júlia z mesta Brovary

Aj v roku 2023 sa budeme sústrediť na komplexnú pomoc Ukrajincom priamo v ich domovine. Budeme naďalej zásobovať potrebným tovarom miestne diecézy a kláštory a podporovať kňazov v ich neúnavnej službe ľuďom, ktorí potrebujú duchovnú útechu i materiálnu pomoc. Podporu dobrodincov prijmu aj seminaristi a katechéti, ktorí potrebujú formačné materiály.